Četvrtak, 02 Ožujak 2023 09:29

U Gradskom kazalištu Požega svečano promovirana knjiga "Zeko" - biografija Velimira Zajeca

POŽEGA - Svečana promocija knjige „Zeko-biografija Velimira Zajeca, održala se sinoć u dvorani Gradskog kazališta Požega. Uz legendu hrvatskog nogometa Velimira Zajca, o knjizi je govorio autor Sanjin Španović, a moderator ovog predstavljanja bio je radijski voditelj i urednik Slavenko Čuljak koji je nizom vješto postavljenih pitanja, uspio saznati neke, do sada nepoznate detalje i anegdote iz bogate sportske karijere Dinamove zvijezde.

Knjiga “Zeko – biografija Velimira Zajeca” puštena je prije godinu dana u prodaju, a na 480 stranica kroz razgovore s 96 sugovornika i više od 100 arhivskih članaka, autor knjige Sanjin Španović ispričao je Zajecovu karijeru ne samo kao kapetana Dinama, već i onu kao igrača Panathinaikosa, dok je ideju za pisanje ove biografije dao dugogodišnji prijatelj Velimira Zajca, Milan Šulentić, što je autor i sam sinoć potvrdio.

- „U knjizi ima puno nepoznatih anegdota. Zapravo, jedno 10-15 razgovara smo imali, ni jedan ispod sat i po u našim seansama druženja. Puno toga se i Zajec morao podsjetiti ,a puno toga su i ti sugovornici dali da to bude životopisno, i da to bude zanimljiv roman o jednom junaku, a ne neka suhoparna biografija. Htjeli smo opisati i tadašnji Zagreb, tadašnju omladinsku školu, i tadašnji koncept Dinama koji je preko tjedna išao igrati prijateljske utakmice u sve gradove pa i u Požegu, Sisak, gdje je nastao taj mali Ajax iz kojeg je Zeko došao. Tako da smo to koncipirali kao jednu priču koja će opisati kontekst vremena, kontekst događanja koji su se uvijek vukli oko Dinama, oko Panathinaikosa pa i oko Hrvatske. Prve Zekine pobjede u Ligi prvaka, i kako je stvarao neku novu generaciju: Bišćan, Mikić, Šimić…Pokušao sam se orijentirati da to bude životopisno, i mislim da smo u tome uspjeli jer su kritike odlične pa kad mi netko kaže da je pročitao knjigu u dahu, i to knjigu od 480 stranica, i da mu je trebalo dva dana, to je velika stvar, moram priznati“, - kazao je Španović.

Zahvalivši mnogobrojnoj požeškoj publici, u kojoj su sjedili i članovi požeške Udruge navijača i simpatizere Dinama, Velimir Zajec prisjetio se i legendarne ekipe iz 1982. godine.

- „Ta naša ekipa iz 1982. godine bila je složena od zagrebačkih dečki, i dečki i ljudi koji su gravitirali prema Zagrebu. Tu je došao Bručić, Džemo je došao sa strane, kao i Ismet Hadžić, a ostali su bili Zagrepčani iz škole. Tako da smo prolazili taj tehnički dio učenja u školi, i imali smo dobre trenere. Imali smo Bazića, Markovića, Hrvateka, Antolkovića. To su sve bili ljudi koji su znali nogomet i koji su nas naučili da igramo jedan tehnički lijep i fin nogomet, a da budemo opet dovoljno brzi i snažni tako da je baza te ekipe bila iz Dinamove škole što je jako bilo bitno. Kasnije nas je naš prvi naš prvi trener gotovo sve prebacio u prvu ekipu i sa njim smo krenuli“ - prisjetio se Zajec.

Na požeškoj premijeri između ostalog govorilo se o utjecaju ondašnje politike na sport, Zajčevu odabiru da zaigra za grčki Panathinaikos, kultnoj utakmici sa SAD-om, ali i o onim manje poznatim detaljima iz života Velimira Zajca, jedinom crvenom kartonu kojeg je dobio u utakmici protiv Zvezde, kupnji prvog Golfa te vremenu nogometnog romantizma kad se igralo iz ljubavi prema klubu čak i kad su plaće kasnile. Kroz zanimljivu interakciju s publikom Velimir Zajec otkrio je najdraže suigrače i najteže protivnike, ali i priznao da mu je najbolji trener bio Miroslav Ćiro Blažević pa zatim dao kratki osvrt na situaciju u hrvatskom nogometu danas.

- „U vrhu smo svijeta, imamo sjajnu reprezentaciju, i dok je te reprezentacije ne bojim se. Što se tiče klupskog nogometa, gledao sam Dinamo-Hajduk, i mogu reći da je velika je razlika u klasi klubova. Igrači nam prebrzo odlaze van za zaradom pa teško naši klubovi s financijske strane mogu zadržati te igrače. A u nogometu, ako nemaš kontinuitet, ne možeš biti“, zaključio je Zajec.

(034portal.hr)

Pročitano 105 puta Poslijednja izmjena dana Četvrtak, 02 Ožujak 2023 11:55