Srijeda, 03 Siječanj 2018 01:00

U četvrtfinale 27. BMNT "Požega 2017" plasirale su se ekipe SMC Pleternice, Autodijelova Tokić, Caffe bara Rubikon i Fitness kluba Play

POŽEGA - Sinoć je krenuo najzanimljiviji dio Božićnog turnira Požega 2017, utakmice na ispadanje, a da je to definitivno tako svjedočile su sjajno ispunjene tribine s više od 700 gledatelja koji su imali što vidjeti na parketu. Prvi susret osmine finala bio je pleternički dvoboj, na suprotnim stranama bili su MNK Pleternica u svom standardnom sastavu i SMC Pleternica, ekipa pojačana igračima s područja Slavonskog Broda. Nakon uvodnog ispitivanja snaga SMC je preuzeo posjed lopte, pleli su mrežu oko Bošnjakovog gola, no sjajni vratar MNK Pleternice je skupio nekoliko fantastičnih obrana i držao je MNK u rezultatskom egalu. Uz svoj osnovni posao Ante Bošnjak bio je često u posjedu lopte i u igri i time uvelike spriječavao da protivnik može vršiti veliki pritisak te se na odmor otišlo bez golova. U nastavku gotovo pa identična priča, tek su se pokušaji MNK iz kontri malo prorijedili, odlučili su se definitivno prije svega na obranu svog gola i lutriju sedmeraca. Sve je nekako i vuklo u tom smjeru sve do 32′ kada je SMC više sretno nego spretno došao do vodstva. Nakon jednog dalekometnog pokušaja dogodio se “fliper” u šestercu MNK-a, Bošnjak je završio na podu a lopta se od njega odbila točno u Iliju Vrbanića a od njega u – mrežu. Posljednjih 8 minuta MNK se malo otvorio, ali i dalje ne dovoljno da bi pritisnuli protivnika. Tek su u posljednjoj minuti krenuli na sve ili ništa, u posljednjih 20ak sekundi su se odlučili vaditi golmana no to im nije donijelo poravnanje. Najbolje prilike bile su im dva pokušaja Hrvoja Ančurovskog koji su završili u bloku odnosno tik iznad grede.

U drugom susretu osmine finala sastali su se Autodijelovi Tokić i Bijela kuća Lager Bašić, a unatoč zvučnim imenima u ekipi Bijele kuće Tokići su bili veliki favorit. U prvom poluvremenu se to nije vidjelo na parketu, i jedni i drugi su imali dosta pokušaja koji nisu dolazili u završnu fazu, a i jedni i drugi su po jednom uzdrmali protivnički okvir gola. Početkom drugog poluvremena Tokići su imali igrača više, kada se Bijela kuća uspjela obraniti činilo se da bi mogli do iznenađenja, no pritisnuli su Tokići protivnika u njihovih 6 metara i kada se isključeni igrač vratio, a onda je Marko Banožić u 24. minuti ostao neobjašnjivo sam i jednu povratnu loptu iskosa laganim i preciznim udarcem spremio iza Mauznera. I u ligaškim natjecanjima s dosta mlađim i pokretnijim ekipama Tokići prednost ne gube, pa je teško bilo očekivati da će preokret napraviti i iskusna ali ipak spora ekipa Bijele kuće, pogotovo nakon što niti oni nisu iskoristili igrača više. Nakon što su se izjednačili po broju igrača na parketu Tokići su dodali gas, najprije je Šporčić pogodio vratnicu, a ubrzo i asistirao za 2:0 Benjaminu Banožiću. Bilo je to u 34′, a dvije minute kasnije sve je bilo gotovo. Matej Mitrović je izgubio loptu na svojoj polovini od Mislava Brnčića koji je to ekspresno pretvorio u konačnih 3:0. Do kraja je Bijela kuća uspjela poravnati barem u broju pogodaka u okvir gola, Miro Papak je pravom bombom pogodio gredu, no njegova ekipa se ipak oprostila od turnira na kojem se nakon puno godina vratila u završnu fazu.

Treći susret donio je dvoboj CB Vertiga i CB Rubikona. Bila je to možda najtvrđa utakmica večeri, niti jedni niti drugi nisu pretjerano mislili o napadu, najvažnije je bilo sačuvati svoj gol. Prava rovovska bitka koja je u prvom poluvremenu bila “zicer” da će završiti sedmercima. No ipak, u samoj završnici prvog poluvremena majstorija Mateja Ivanovića koji se sjajno snašao s igračem na leđima i odložio loptu Alenu Akmačiću koji je isto tako majstorski iz prve pogodio pod gredu za 1:0 Rubikona u 18′. Nastavak je donio nešto otvoreniji Vertigo koji je u 26′ pogodio okvir gola, no i čitavo vrijeme ostavljao dosta prostora iza svojih leđa što je Rubikon koristio igrajući duge lopte na Ivanovića. Upravo je igrač novogradiške Sloge u 31′ bio u centru pažnje, ovoga puta ne po nečem dobrom za njegovu ekipu, potpuno sam je sa 4-5 metara promašio prazan gol za otprilike istu udaljenost. Ipak nisu Rubikonovci puno žalili za tim, dvije minute kasnije nakon krasne kontre Nikola Eller je svladao Romića za velikih 2:0 i gotovo pa potvrdu prolaska. Nisu se igrači Vertiga niti snašli a već su ponovno morali po loptu u mrežu. U jednoj brzoj akciji povratna lopta je stigla u srce šesterca do Nike Jovića kojem nije bilo teško spremiti je iza vratara Vertiga za potvrdu pobjede. Prvi par četvrtfinala je SMC Pleternica – Caffe bar Rubikon, a taj susret igra se u četvrtak kao prvi seniorski u danu s početkom u 19,20 sati.

Na žalost onih koji su otišli broj gledatelja se pred posljednju utakmicu smanjila na nekakvih 400ak, a zaista su propustili sjajnu predstavu. Na parket su izašli Fitness klub Play i Baza Caffe bar i – oduševili. Uvodnih 7-8 minuta je bilo klasično ispitivanje snaga, čekanje na protivničku grešku, a onda je krenuo pravi vatromet. Sijevale su šanse na sve strane, a što je možda i najvažnije za čitavu utakmicu već je druga realizirana. Iako je doduše to teško nazvati prigodom, više je to bio novogodišnji poklon vratara Playa Stjepana Zebe koji je jednu loptu umjesto boksanja odlučio hvatati, i učinio je to ali mu je ona ispala točno na glavu Ivana Smojvira koji nije imao težak zadatak dovesti Bazu u vodstvo. Dvije minute kasnije u glavnoj ulozi je drugi vratar, iskusni Marko Ferić izvlači dvije senzacionalne parade i čuva minimalno vodstvo Baze koja odgovara pogotkom u vratnicu na suprotnoj strani. U 12. minuti 1:1. Play je izveo korner, lopta je nekako došla do Mirka Solde koji je najprije promašio čitavu loptu što se pokazalo kao sjajan “lažnjak” pa ju je iz drugog pokušaja spremio u malu mrežicu. Nastavili su i jedni i drugi s napadačkom igrom, a to se isplatilo Bazi u 16′ kada je novu grešku Playa iskoristio Marko Karačić. Ovoga puta igrači Playa su odigrali jednu povratnu loptu prema svom vrataru koja nije bila dobra, Zeba je istrčao i izbio loptu, no ravno Karačiću na nogu što sjajni tehničar iz redova požeške Slavonije bez problema pretvara u pogodak. Dvije minute kasnije mladi Karačić je ponovno u glavnoj ulozi, ovoga puta fair play potezom kada je pokazao da je lopta za protivnika i da je on posljednji njome igrao iako je sudac pokazao drugačije. Drugo poluvrijeme je ponovno krenulo malim zatišjem, no nakon 5 minuta igre Fitness klub Play dolazi do poravnanja, ponovno je strijelac Mirko Soldo, no ovoga puta veći dio zasluga ide na račun Matea Itraka koji je upisao zaista briljantnu asistenciju kojom je ostavio Soldu samog na 7 metara od Ferića. Ponovno Play nije uspio ostati dugo u egalu, samo 3 minute kasnije sjajan potez Alena Božića koji je povukao loptu sa svoje polovine, došao na nekih 8-9 metara od Zebe i snažnim udarcem iskosa pogodio suprotne “rašlje”. Niti to naravno nije bio kraj, ponovno Play kreće u napad, propuštaju nekoliko izglednih prilika sve do 30′ kada je na sceni ponovno dvojac Itrak -Soldo. Ovoga puta Itrak je sa svoje polovine odigrao Soldu a ovaj u stilu svog oca sjajno prima, okreće čuvara i od suprotne vratnice pogađa za 3:3. Ovo je konačno bio znak da se malo smire i jedni i drugi, više nitko nije htio previše riskirati pa je u posljednjih 10 minuta najopasnije bilo u 38′ kada je Karačić dva puta snažno tukao, najprije u blok a zatim i tik pored vratnice. fitness klub play Po prvi puta odluka je padala iz sedmeraca, prvi je loptu uzeo Soldo i mirno je poslao u mrežu, a isto je s druge strane učinio i Ivan Smojvir. Zatim je usljedila serija promašaja, s jedne strane nisu pogodili Itrak i Martinović a s druge Miškulin i Karačić, u oba slučaja riječ je o jednom promašaju i jednoj obrani vratara. Krenulo se zatim u raspucavanje, najprije je Mirko Soldo i po peti put na utakmici svladao Ferića, a onda je svoj veliki kiks ispravio Stjepan Zeba zaustavivši udarac Ivana Smojvira za prolazak i veliko slavlje Fitness kluba Play.

Prije seniorskih utakmica odigrane su dvije četvrtfinalne utakmice veterankog turnira. Rampa Spin Valis je reultatom 3:1 bila bolja od Kelvina. Povela je Rampa pogotkom vodećeg strijelca turnira Jake Novaka u 3. minuti. Do 29. minute rezultat se nije mijenjao unatoč prilikama na obje strane. U 29. minuti Rampa preko Mije Kostića postiže 2 pogotka i osigurava pobjedu, a u posljednjom minuti Eduard Pavičić postiže počasni pogodak za Kelvin i konačnih 3:1.ž

U drugom četvrtfinalu Vallis Aurea je pobijedila Tjesteninu Clarum rezultatom 4:0. Pogotkom Zdenka Šarića Vallis Aurea je povela već u 2. minuti. Nakon toga rezultat se nije mijenjao sve do 26. minute. Tada je Clarum počeo igrati bez vratara s igračem više u polju i primio još tri pogotka. Strijelci su bili Stipo Martinović (26.), Ivica Andričić (28.) i Ivica Malnar (29.). Tako će se u prvom veteranskom polufinalu sastati Rampa Spin Valis i Vallis Aurea. Bit će to repriza prošlogodišnjeg finala, a tada je slavila Rampa rezultatom 2:1.

Nove sjajne utakmice čekaju nas već danas, posebno je zanimljiv prvi susret u kojem se sastaju branitelj naslova Caffe bar Samson i Crna legija, ekipa sačinjena od prvoligaških igrača koja ako dođe kompletna svakako i te kako može zaprijetiti branitelju naslova. Nakon toga na rasporedu je gradski dvoboj Mojita i Sportiva, dvije odlične ekipe koje sasvim sigurno i jedna i druga imaju svoje planove koji završavaju – prolaskom! Treći susret je dvoboj Kutjevčana (MNK Jeronim obrt za usluge Trto) i sada već pomalo kultne ekipe pleterničke Slavije (Vallis Aurea) koja je godinama u samoj završnici turnira i koja svakako u ovaj susret ulazi kao veliki favorit, možda i najveći od svih parova osmine finala. Posljednji susret u ovoj fazi natjecanja odigrati će Darmopil instalacije i Očna optika Abrić. Riječ je o susretu koji zaista može na obje strane, nekoliko je zvučnih imena u oba tabora, a vjerujemo da će mnogi ostati do samog kraja poučeni iskustvom sjajnog dvoboja na kraju jučerašnjeg dana. Prije seniorskih utakmica odigrat će se dvije preostale četvrtfinalne utakmice kod veterana. Sastaju se Cor - Alabama i Hvidra - Wiener osiguranje.

27. BOŽIĆNI MALONOGOMETNI TURNIR "POŽEGA 2017"